Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Všeobecne

Základné údaje

Obec Uhorské leží v severovýchodnej časti historického Novohradu približne 10 km od okresného mesta Poltár v nadmorskej výške 279 m n.m.. Jej katastrálna výmera predstavuje 2.448 ha. Doprava do obce je zabezpečená autobusovým spojením. Prvá autobusová zastávka bola v obci zriadená v roku 1948. Poloha obce je výhodná pre rozvoj turistiky z dôvodu blízkosti pohoria Slovenské Rudohorie, časť Stolické vrchy s možnosťou prepojenia s rekreačnou oblasťou Kokava nad Rimavicou. Ďalšou perspektívou rozvoja turizmu v obci je využitie areálu kde sa nachádza vodná nádrž. V chotári obce sa v skromnej miere ťažili kovové rudy, hlavne meď. Prvé pokusy v tomto smere sa uskutočnili možno už v 15. storočí.

uhorske.jpg

Písomne je táto činnosť priamo doložená až v 18. a 19. storočí. Napriek tomu bolo Uhorské počas minulých storočí predovšetkým obcou roľníckou. Obyvatelia sa však popri roľníčení zaoberali v niektorých obdobiach dosť intenzívne aj spracúvaním dreva z okolitých lesov, najmä debnárstvom a kolárstvom, čo odzrkadľujú aj symboly obce. Jednoznačne o tom hovorí zápis v urbári z roku 1770, kde sa o.i. spomína, že sa tu remeselným spôsobom vyrábali sudy, korytá a rozličné drevené súčasti vozov a pluhov. Tieto svoje výrobky potom Uhoršťania predávali spravidla na dolnozemských trhoch a jarmokoch. Ako vyplýva z údajov v literatúre, kolárstvo a výroba tokárskych predmetov boli v Uhorskom rozšírené ešte aj v období po prvej svetovej vojne.

 


 

Voľby prezidenta SR 2019

Oznamy priamo do mobilu

Miestna akčná skupina HORNOHRAD

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka